გაკვეთილის გეგმები ეროვნული უმცირესობების ენებზე:
სომხურ ენაზე:
Դասապլան
1
|
Դասի թեման
|
ვკრებთ ორნიშნა რიცხვებს
|
2
|
Ուսման աստիճան
|
დაწყებითი საფეხური, III კლასი
|
3
|
Դասի առարկան,
Առարկայական համագործակցություն
Դասավանդող ուսուցիչ
|
Մաթեմատիկա
|
4
|
Աշակերտների պրոֆիլ
|
9
աշակերտ
Հատուկ կրթական անհրաժեշտություններով աշակերտներ չկան
|
5
|
Դասի նպատակը
|
Աշակերտներին ծանոթացնել
երկրաչափական պատկերներին
|
6
|
Դասի արդյունքները և ցուցիչները
|
მათ.
III.2. მოსწავლეს შეუძლია
შეკრება-გამოკლების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· კონკრეტული
მაგალითისთვის ირჩევს და იყენებს ზეპირი ანგარიშის სხვადასხვა ხერხს; ხსნის გამოყენებულ
ხერხს და ახდენს მის დემონსტრირებას მოდელზე;
· ირჩევს და
იყენებს შეკრების მოქმედებების შესრულების ადეკვატურ ხერხს კონკრეტული მაგალითის შემთხვევაში;
· იყენებს თანრიგამდე
შევსების/თანრიგის დაშლის ხერხს მოქმედებათა შესრულებისას; ასაბუთებს მოქმედებათა
შესრულების წერით ალგორითმს;
·
იყენებს მოქმედებათა თანმიმდევრობას ზეპირი ანგარიშისას
და მარტივი რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის პოვნისას.
|
7
|
Դասի ընթացքը
|
Դասի տևողությունը 45 րոպե
Ա փուլ – 5 րոպե
·
Կազմակերպչական մաս
·
Գնահատման չափորոշիչների ծանոթացում
Բ փուլ – 9 րոպե
·
Կոռնելի աղյուսակի վերլուծումը
Գ փուլ – 31 րոպե
Նյութի ամրապնդում
28 րոպե
მუშაობა ჯგუფებში
·
მაგალითების შესრულება
- ორნიშნა რიცხვების შეკრებაზე
o
მრგვალ ათეულს
მივუმატოთ ერთეულები - თანრიგამდე შევსება
o
შევკრიბოთ მრგვალი
ათეულები
o შევკრიბოთ ქვეშმიწერით
პრეზენტაცია
გამოყენებული ხერხების ახსნა - დემონსტრირება.
- 12 წუთი
·
სავარჯიშოების ამოხსნა
-
შეკრება-გამოკლების მოქმედებების შესრულება ადეკვატურ ხერხის გამოყენებით კონკრეტული მაგალითის შემთხვევაში
-
6 წუთი
·
ზეპირი ანგარიში და მარტივი რიცხვითი გამოსახულების
მნიშვნელობის პოვნა
-
5 წუთი
·
მუშაობა ბუკებში
- ტესტები
-
5 წუთი
·
Դասի ամփոփում
·
Աշակերտների գնահատում
·
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
(3րոպե)
|
შეფასების რუბრიკა
ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐԸ
Պատասխանի հիման վրա
|
Ցածր
|
Միջին
|
Բարձր
|
ორნიშნა რიცხვების
შეკრების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
არ შეუძლია
ორნიშნა რიცხვების შეკრების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
შეუძლია მასწავლებლის დახმარებით
რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
თავისუფლად შეუძლია
შეკრების შესრულების
შესწავლილი ყველა ხერხის გამოყენება
|
Համակարգչային
ունակություն
|
Չի աշխատում
|
Մասնակի կարող է աշխատել
|
Առանց օգնության կարող են աշխատել
|
Ժամանակ
|
Չի
տեղավորվում:
|
Մասնակի են հասցնում:
|
Ըստ
ժամանակի հասցնում են:
|
თვითშეფასების
სქემა
ԻՆՔՆԱԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
№
|
Հարցեր
|
այո
|
ոչ
|
1.
|
Պարզ եմ արտահայտում արդյոք այն,ինչ ուզում եմ ասել:
|
||
2.
|
Հաճելի է ընկալվում իմ ձայնի բարձրությունը
|
||
3.
|
Շատ արագ եմ խոսում թե ոչ:Բոլոր բարերը պարզ և հասկանալի եմ արտասանում
|
||
4.
|
Կիրառում եմ արդյոք ակտիվ ունկնդրման տեխնիկան:
|
||
5.
|
Աշակերտների հարցերին պատասխանելու համար տալիս եմ արդյոք
սահմանված ժամանակ
|
||
6.
|
Ժամանակի արդյունավետ օգտագործման կարողություն:ՈՒսուցման տարբեր մեթոդների
և ռազմավարությունների արդյունավետ կիրառելու կարողություն:
|
||
7.
|
მომზადებული ვიდეომასალა გაკვეთილის მიზნების შესაბამისია
Տեսանյութը համահունչ է դասի նպատակին
|
||
8.
|
მომზადებული ვიდეომასალა მოსწავლეებისათვის გასაგებია
Տեսանյութը հասկանալի է աշակերտներին
|
||
9.
|
მოსწავლეებს განუვითარდათ მაღალი სააზროვნო უნარები
Աշակերպտները զարգացնեն ավելի բարձր կարգի մտածողության հմտությունները
|
Էլեկտրոնային գրքեր:
რუსულ ენაზე:
ПЛАН УРОКА
Тема урока
|
Музыкальные инструменты
|
Ступень
|
Начальная ступень, II класс
|
Профиль
учахщйся
|
30 учеников,
Учащийся со
специальными образовательными потребностями нет
|
Предмет
/интегрированные предметы.
Имя и фамилия учителя
|
Родной язык
|
Актуальность урока
|
Помощь ученикам в освоении знаний и
способностей.
|
Цель урока
|
Привлечь
уметь
|
Результаты /
Индикаторы
|
II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
ილუსტრაციების მიხედვით გამოთქვამს
ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ;
·
გადმოსცემს მოსმენილი ტექსტის
შინაარსს;
·
აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ
თხრობას;
·
ასათაურებს ტექსტს;
·
ტექსტზე დაყრდნობით ახასიათებს
პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას, თვისებებს);
·
გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას
პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ (მომწონს / არ მომწონს, კარგად მოიქცა / ცუდად
მოიქცა; კეთილია, გონიერია და ა.შ.);
·
ისმენს ტექსტს და ასახელებს
შესაბამისი თემატიკის მულტფილმს, საბავშვო ფილმს; იხსენებს მსგავსსა და განსხვავებულ
ადგილებს ამ მულტფილმებიდან და საბავშვო ფილმებიდან;
·
აკავშირებს მოსმენილ ტექსტში
ასახულ ამბავს პირად გამოცდილებასთან;
·
გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის
ქმედებით აღძრულ ემოციებს (მაგ., გამაკვირვა, შემეცოდა და ა. შ.);
·
მონაწილეობს პერსონაჟის, ობიექტის
ან მოვლენის ჯგუფურ დახასიათებაში;
·
ქმნის ტექსტის ცალკეული ეპიზოდის
/ ეპიზოდების ილუსტრაციებს, ასათაურებს და გადმოსცემს მათს შინაარსს.
II. 3. მოსწავლეს შეუძლია აქტიური ლექსიკისა და ძირითადი ენობრივი ფორმების
მეტყველებაში გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა,
თუ მოსწავლე:
·
აღწერს და ახასიათებს ნაცნობ
საგანს თვალსაჩინო ნიშნების მიხედვით;
·
განარჩევს წინადადების მოდალობებს
(თხრობას, კითხვას, თხოვნას, ნატვრას, ბრძანებას) და წარმოთქვამს მათ შესაბამისი
ინტონაციით;
·
ამბის გადმოცემისას იყენებს
მართებულ სიტყვაფორმებსა და მარტივ წინადადებებს;
·
სათანადოდ იყენებს კავშირებს
(ან, მაგრამ...);
·
სწორად ხმარობს კითხვით სიტყვებს
(ვინ? რა?), უარყოფით ნაწილაკებსა (არ, ვერ) და ნაცვალსახელებს (პირის, კუთვნილების)
სათანადო კონტექსტში.
|
Ход урока |
Продолжительность урока 45 мин.
А фаза (5 мин.)
· Организационный
момент (1 мин.)
·
შეფასების რუბიკის გაცნობა (Ознакомление с
рубриками оценки).
В фаза (8 мин.)
· კორნელის ცხრილის ანალიზი (Анализ
таблицы Корнели).
C фаза (32
мин.)
მუშაობა
ჯგუფებში
·
მოსწავლეები ილუსტრაციების მიხედვით გამოთქვამენ ვარაუდს ტექსტის შესაძლო შინაარსის შესახებ
გამოხატავენ საკუთარ დამოკიდებულებას მუსიკალური ინსტრუმენტების მიმართ.
– 7 мин.გაიხსენებენ და დაასახელებენ შესაბამისი თემატიკის მულტფილმს, საბავშვო ფილმს - 5 мин.
·
ტექსტის დაკავშირება
პირად გამოცდილებასთან
-
10 мин.მუშაობა ბუკებში -
·
საყვარელი
მუსიკალური ინსტრუმენტის დახატვა და სახელის დაწერა (ლექსიკაზე ვარჯიში) -
5 мин.
· Подведение
итогов урока
· Оценивание
· Домашнее
задание - 3 мин.
|
Комментариев нет:
Отправить комментарий