вторник, 23 декабря 2014 г.
გაკვეთილის გეგმები არაქართულენოვანი სკოლებისთვის
გაკვეთილის გეგმები ეროვნული უმცირესობების ენებზე:
სომხურ ენაზე:
Դասապլան
1
|
Դասի թեման
|
ვკრებთ ორნიშნა რიცხვებს
|
2
|
Ուսման աստիճան
|
დაწყებითი საფეხური, III კლასი
|
3
|
Դասի առարկան,
Առարկայական համագործակցություն
Դասավանդող ուսուցիչ
|
Մաթեմատիկա
|
4
|
Աշակերտների պրոֆիլ
|
9
աշակերտ
Հատուկ կրթական անհրաժեշտություններով աշակերտներ չկան
|
5
|
Դասի նպատակը
|
Աշակերտներին ծանոթացնել
երկրաչափական պատկերներին
|
6
|
Դասի արդյունքները և ցուցիչները
|
მათ.
III.2. მოსწავლეს შეუძლია
შეკრება-გამოკლების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· კონკრეტული
მაგალითისთვის ირჩევს და იყენებს ზეპირი ანგარიშის სხვადასხვა ხერხს; ხსნის გამოყენებულ
ხერხს და ახდენს მის დემონსტრირებას მოდელზე;
· ირჩევს და
იყენებს შეკრების მოქმედებების შესრულების ადეკვატურ ხერხს კონკრეტული მაგალითის შემთხვევაში;
· იყენებს თანრიგამდე
შევსების/თანრიგის დაშლის ხერხს მოქმედებათა შესრულებისას; ასაბუთებს მოქმედებათა
შესრულების წერით ალგორითმს;
·
იყენებს მოქმედებათა თანმიმდევრობას ზეპირი ანგარიშისას
და მარტივი რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის პოვნისას.
|
7
|
Դասի ընթացքը
|
Դասի տևողությունը 45 րոպե
Ա փուլ – 5 րոպե
·
Կազմակերպչական մաս
·
Գնահատման չափորոշիչների ծանոթացում
Բ փուլ – 9 րոպե
·
Կոռնելի աղյուսակի վերլուծումը
Գ փուլ – 31 րոպե
Նյութի ամրապնդում
28 րոպե
მუშაობა ჯგუფებში
·
მაგალითების შესრულება
- ორნიშნა რიცხვების შეკრებაზე
o
მრგვალ ათეულს
მივუმატოთ ერთეულები - თანრიგამდე შევსება
o
შევკრიბოთ მრგვალი
ათეულები
o შევკრიბოთ ქვეშმიწერით
პრეზენტაცია
გამოყენებული ხერხების ახსნა - დემონსტრირება.
- 12 წუთი
·
სავარჯიშოების ამოხსნა
-
შეკრება-გამოკლების მოქმედებების შესრულება ადეკვატურ ხერხის გამოყენებით კონკრეტული მაგალითის შემთხვევაში
-
6 წუთი
·
ზეპირი ანგარიში და მარტივი რიცხვითი გამოსახულების
მნიშვნელობის პოვნა
-
5 წუთი
·
მუშაობა ბუკებში
- ტესტები
-
5 წუთი
·
Դասի ամփոփում
·
Աշակերտների գնահատում
·
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
(3րոպե)
|
შეფასების რუბრიკა
ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐԸ
Պատասխանի հիման վրա
|
Ցածր
|
Միջին
|
Բարձր
|
ორნიშნა რიცხვების
შეკრების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
არ შეუძლია
ორნიშნა რიცხვების შეკრების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
შეუძლია მასწავლებლის დახმარებით
რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
თავისუფლად შეუძლია
შეკრების შესრულების
შესწავლილი ყველა ხერხის გამოყენება
|
Համակարգչային
ունակություն
|
Չի աշխատում
|
Մասնակի կարող է աշխատել
|
Առանց օգնության կարող են աշխատել
|
Ժամանակ
|
Չի
տեղավորվում:
|
Մասնակի են հասցնում:
|
Ըստ
ժամանակի հասցնում են:
|
თვითშეფასების
სქემა
ԻՆՔՆԱԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
№
|
Հարցեր
|
այո
|
ոչ
|
1.
|
Պարզ եմ արտահայտում արդյոք այն,ինչ ուզում եմ ասել:
|
||
2.
|
Հաճելի է ընկալվում իմ ձայնի բարձրությունը
|
||
3.
|
Շատ արագ եմ խոսում թե ոչ:Բոլոր բարերը պարզ և հասկանալի եմ արտասանում
|
||
4.
|
Կիրառում եմ արդյոք ակտիվ ունկնդրման տեխնիկան:
|
||
5.
|
Աշակերտների հարցերին պատասխանելու համար տալիս եմ արդյոք
սահմանված ժամանակ
|
||
6.
|
Ժամանակի արդյունավետ օգտագործման կարողություն:ՈՒսուցման տարբեր մեթոդների
և ռազմավարությունների արդյունավետ կիրառելու կարողություն:
|
||
7.
|
მომზადებული ვიდეომასალა გაკვეთილის მიზნების შესაბამისია
Տեսանյութը համահունչ է դասի նպատակին
|
||
8.
|
მომზადებული ვიდეომასალა მოსწავლეებისათვის გასაგებია
Տեսանյութը հասկանալի է աշակերտներին
|
||
9.
|
მოსწავლეებს განუვითარდათ მაღალი სააზროვნო უნარები
Աշակերպտները զարգացնեն ավելի բարձր կարգի մտածողության հմտությունները
|
Էլեկտրոնային գրքեր:
გაკვეთილის გეგმის ნიმუში არაქართულენოვანი სკოლებისთვის
გაკვეთილის გეგმების ნიმუშები ეროვნული უმცირესობების ენებზე:
სომხურ ენაზე:
რუსულ ენაზე:
სომხურ ენაზე:
Դասապլան
1
|
Դասի թեման
|
Աշնան կիրակի օր
შემოდგომის ერთი კვირა დღე -
მოთხრობა როლანდ შაროიანის მიხედვით
|
2
|
Ուսման աստիճան
|
Երկրորդ դասարան
|
3
|
Դասի առարկան,
Առարկայական համագործակցություն
Դասավանդող ուսուցիչ
|
Մայրենի լեզու
|
4
|
Աշակերտների պրոֆիլ
|
4 աշակերտ
Հատուկ կրթական անհրաժեշտություններով աշակերտներ չկան
|
6
|
Դասի նպատակը
|
Աշակերտը պետք է իմանա
թե ինչ է բնությունը,կենդանիները:
Ինչ կարևոր նշանակություն
ունի բնությունը,կենդանները մարդու կյանքում:
Պետք է ծանոթանան
ու իմանան բնության
ու կենդանինների մասին:
|
7
|
Դասի արդյունքները և ցուցիչները
|
II. 2. მოსწავლეს შეუძლია მოისმინოს და გაიგოს ნაცნობ თემატიკაზე შექმნილი მცირე ზომის სხვადასხვა
სახის ტექსტები და გამოხატოს თავისი დამოკიდებულება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· ილუსტრაციების მიხედვით გამოთქვამს ვარაუდს ტექსტის შესაძლო
შინაარსის შესახებ;
· გადმოსცემს მოსმენილი ტექსტის შინაარსს;
· აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ თხრობას;
· ასათაურებს ტექსტს;
· ტექსტზე დაყრდნობით ახასიათებს პერსონაჟებს (მათს გარეგნობას,
თვისებებს);
· გამოხატავს საკუთარ დამოკიდებულებას პერსონაჟისა და მისი მოქმედების
მიმართ (მომწონს / არ მომწონს, კარგად მოიქცა / ცუდად მოიქცა; კეთილია, გონიერია
და ა.შ.);
· ისმენს ტექსტს და ასახელებს შესაბამისი თემატიკის მულტფილმს,
საბავშვო ფილმს; იხსენებს მსგავსსა და განსხვავებულ ადგილებს ამ მულტფილმებიდან და
საბავშვო ფილმებიდან;
· აკავშირებს მოსმენილ ტექსტში ასახულ ამბავს პირად გამოცდილებასთან;
· გამოხატავს კონკრეტული პერსონაჟის ქმედებით აღძრულ ემოციებს
(მაგ., გამაკვირვა, შემეცოდა და ა. შ.);
· მონაწილეობს პერსონაჟის, ობიექტის ან მოვლენის ჯგუფურ დახასიათებაში;
· ქმნის ტექსტის ცალკეული ეპიზოდის / ეპიზოდების ილუსტრაციებს,
ასათაურებს და გადმოსცემს მათს შინაარსს.
|
8
|
Դասի ընթացքը
|
Դասի տևողությունը 45 րոպե
Ա փուլ – 5 րոպե
·
Կազմակերպչական մաս
·
Գնահատման չափորոշիչների ծանոթացում
Բ փուլ – 9 րոպե
·
Կոռնելի աղյուսակի վերլուծումը
Գ փուլ – 31 րոպե
Նյութի ամրապնդում
- 28 րոպե
· მუშაობა ჯგუფებში
ტექსტის ცალკეული ეპიზოდის / გევორქის დაბადების დღე - ილუსტრაციების შექმნა
- გამთლიანება -
პრეზენტაცია
- 8 წუთი
·
მუშაობა ჯგუფებში
როლური თამაში - შემოდგომი
ერთი კვირა დღე -
- 7 წუთი
· მუშაობა ბუკებში - ტესტები მოთხრობის მიხედვთ
- 5 წუთი
· დისკუსია
როგორ მოგეწონათ გევორქის საქციელი?
მუშაობა წყვილებში
I
წყვილი - საკუთარიდამოკიდებულების გამოხატვა პერსონაჟისა და მისი მოქმედების მიმართ
II წყვილი - ასახელებს
შესაბამისი თემატიკის მულტფილმს, საბავშვო ფილმს; იხსენებს მსგავსსა და განსხვავებულ
ადგილებს ამ მულტფილმებიდან და საბავშვო ფილმებიდან
- 8 წუთი
o Դասի ամփոփում
o Աշակերտների գնահատում
o Տնային աշխատանքի հանձնարարում (3րոպե)
|
შეფასების რუბრიკა
ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐԸ
Պատասխանի հիման վրա
|
Ցածր
|
Միջին
|
Բարձր
|
ტექსტის მოსმენა-გაგება და თავისი დამოკიდებულების გამოხატვა
· გადმოსცემს მოსმენილი ტექსტის შინაარსს;
· აგრძელებს სხვის მიერ დაწყებულ თხრობას;
· ქმნის ტექსტის ცალკეული ეპიზოდის / ეპიზოდების ილუსტრაციებს, ასათაურებს და გადმოცემს მათ შინაარსს.
|
არ შეუძლია
|
შეუძლია მასწავლებლის დახმარებით
|
თავისუფლად შეუძლია
|
Համակարգչային
ունակություն
|
Չի աշխատում
|
Մասնակի կարող է աշխատել
|
Առանց օգնության կարող են աշխատել
|
Ժամանակ
|
Չի կարողանում մտածել
|
Դժվարությամբ, բայց կարողանում է
|
Արագ եւ ճիշտ է մտածում
|
თვითშეფასების სქემა
ԻՆՔՆԱԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
№
|
Հարցեր
|
այո
|
ոչ
|
1.
|
Պարզ եմ արտահայտում արդյոք այն,ինչ ուզում եմ ասել:
|
||
2.
|
Հաճելի է ընկալվում իմ ձայնի բարձրությունը
|
||
3.
|
Շատ արագ եմ խոսում թե ոչ:Բոլոր բարերը պարզ և հասկանալի եմ արտասանում
|
||
4.
|
Կիրառում եմ արդյոք ակտիվ ունկնդրման տեխնիկան:
|
||
5.
|
Աշակերտների հարցերին պատասխանելու համար տալիս եմ արդյոք
սահմանված ժամանակ
|
||
6.
|
Ժամանակի արդյունավետ օգտագործման կարողություն:ՈՒսուցման տարբեր մեթոդների
և ռազմավարությունների արդյունավետ կիրառելու կարողություն:
|
||
7.
|
Տեսանյութը համահունչ է դասի նպատակին
|
||
8.
|
Տեսանյութը հասկանալի է աշակերտներին
|
||
9.
|
Աշակերպտները զարգացնեն ավելի բարձր կարգի մտածողության հմտությունները
|
Տեսագովազդ
რუსულ ენაზე:
ПЛАН
УРОКА
1.
|
Тема урока
|
Гигиена и здоровье
|
2.
|
Ступень
|
Начальная ступень, II класс
|
3.
|
Профиль
учахщйся
|
30 учеников,
Учащийся со специальными
образовательными потребностями нет
|
4.
|
Предмет
/интегрированные
предметы.
Имя и фамилия учителя
|
Природоведение
|
|
Актуальность урока
|
Помощь ученикам в освоении знаний и способностей.
|
6.
|
Цель урока
|
Привлечь к аккуратности, порядку, уметь содержать в порядке школьные
принадлежности.
|
7.
|
Результаты /
Индикаторы
|
ბუნ.II.7.მოსწავლეს შეუძლია პირადი ჰიგიენის ძირითადი წესების
დაცვა.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·
გამოთქვამს საკუთარ
მოსაზრებას პირადი ჰიგიენის წესების დაცვის მნიშვნელობის შესახებ;
·
ადგენს მომდევნო დღის რეჟიმს და საუბრობს მისი შესრულების შესახებ;
·
მსჯელობს რეგულარული ფიზიკური ვარჯიშის მნიშვნელობაზე და
რამდენიმე ვარჯიშს აჩვენებს თანაკლასელებს.
|
8.
|
Ход урока
|
· Продолжительность урока 45 мин.
А фаза (5 мин.)
·
Организационный момент (1 мин.)
·
შეფასების რუბიკის გაცნობა (Ознакомление с
рубриками оценки).
В фаза (8 мин.)
· კორნელის ცხრილის ანალიზი (Анализ
таблицы Корнели).
C фаза (32 мин.)
· Подведение итога урока (ответы на
вопросы).
· Активные упражнения (групповая
работа) – Ролевые игры
· Распределить листочки с
изображением знаков в нужной графе таблицы, которая висит на доске.
· Работа с компьютером - Буки (Обучающие игры - ბუნება)
· Подведение итогов урока
· Оценивание
· Домашнее задание
(3 мин).
|
Самооценка -
По окончании урока я проведу самооценку, исходя из возможностей учеников и
результата работы; поставлю перед собой цель больше использовать компьютер .
Видеоурок:
Подписаться на:
Сообщения (Atom)