შებრუნებული საკლასო ოთახი - The Flipped Classroom
пятница, 2 января 2015 г.
вторник, 23 декабря 2014 г.
გაკვეთილის გეგმები არაქართულენოვანი სკოლებისთვის
გაკვეთილის გეგმები ეროვნული უმცირესობების ენებზე:
სომხურ ენაზე:
Դասապլան
1
|
Դասի թեման
|
ვკრებთ ორნიშნა რიცხვებს
|
2
|
Ուսման աստիճան
|
დაწყებითი საფეხური, III კლასი
|
3
|
Դասի առարկան,
Առարկայական համագործակցություն
Դասավանդող ուսուցիչ
|
Մաթեմատիկա
|
4
|
Աշակերտների պրոֆիլ
|
9
աշակերտ
Հատուկ կրթական անհրաժեշտություններով աշակերտներ չկան
|
5
|
Դասի նպատակը
|
Աշակերտներին ծանոթացնել
երկրաչափական պատկերներին
|
6
|
Դասի արդյունքները և ցուցիչները
|
მათ.
III.2. მოსწავლეს შეუძლია
შეკრება-გამოკლების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება.
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
· კონკრეტული
მაგალითისთვის ირჩევს და იყენებს ზეპირი ანგარიშის სხვადასხვა ხერხს; ხსნის გამოყენებულ
ხერხს და ახდენს მის დემონსტრირებას მოდელზე;
· ირჩევს და
იყენებს შეკრების მოქმედებების შესრულების ადეკვატურ ხერხს კონკრეტული მაგალითის შემთხვევაში;
· იყენებს თანრიგამდე
შევსების/თანრიგის დაშლის ხერხს მოქმედებათა შესრულებისას; ასაბუთებს მოქმედებათა
შესრულების წერით ალგორითმს;
·
იყენებს მოქმედებათა თანმიმდევრობას ზეპირი ანგარიშისას
და მარტივი რიცხვითი გამოსახულების მნიშვნელობის პოვნისას.
|
7
|
Դասի ընթացքը
|
Դասի տևողությունը 45 րոպե
Ա փուլ – 5 րոպե
·
Կազմակերպչական մաս
·
Գնահատման չափորոշիչների ծանոթացում
Բ փուլ – 9 րոպե
·
Կոռնելի աղյուսակի վերլուծումը
Գ փուլ – 31 րոպե
Նյութի ամրապնդում
28 րոպե
მუშაობა ჯგუფებში
·
მაგალითების შესრულება
- ორნიშნა რიცხვების შეკრებაზე
o
მრგვალ ათეულს
მივუმატოთ ერთეულები - თანრიგამდე შევსება
o
შევკრიბოთ მრგვალი
ათეულები
o შევკრიბოთ ქვეშმიწერით
პრეზენტაცია
გამოყენებული ხერხების ახსნა - დემონსტრირება.
- 12 წუთი
·
სავარჯიშოების ამოხსნა
-
შეკრება-გამოკლების მოქმედებების შესრულება ადეკვატურ ხერხის გამოყენებით კონკრეტული მაგალითის შემთხვევაში
-
6 წუთი
·
ზეპირი ანგარიში და მარტივი რიცხვითი გამოსახულების
მნიშვნელობის პოვნა
-
5 წუთი
·
მუშაობა ბუკებში
- ტესტები
-
5 წუთი
·
Դասի ամփոփում
·
Աշակերտների գնահատում
·
Տնային աշխատանքի հանձնարարում
(3րոպե)
|
შეფასების რუბრიკა
ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՉԱՓՈՐՈՇԻՉՆԵՐԸ
Պատասխանի հիման վրա
|
Ցածր
|
Միջին
|
Բարձր
|
ორნიშნა რიცხვების
შეკრების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
არ შეუძლია
ორნიშნა რიცხვების შეკრების შესრულების რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
შეუძლია მასწავლებლის დახმარებით
რომელიმე ხერხის გამოყენება
|
თავისუფლად შეუძლია
შეკრების შესრულების
შესწავლილი ყველა ხერხის გამოყენება
|
Համակարգչային
ունակություն
|
Չի աշխատում
|
Մասնակի կարող է աշխատել
|
Առանց օգնության կարող են աշխատել
|
Ժամանակ
|
Չի
տեղավորվում:
|
Մասնակի են հասցնում:
|
Ըստ
ժամանակի հասցնում են:
|
თვითშეფასების
სქემა
ԻՆՔՆԱԳՆԱՀԱՏՈՒՄ
№
|
Հարցեր
|
այո
|
ոչ
|
1.
|
Պարզ եմ արտահայտում արդյոք այն,ինչ ուզում եմ ասել:
|
||
2.
|
Հաճելի է ընկալվում իմ ձայնի բարձրությունը
|
||
3.
|
Շատ արագ եմ խոսում թե ոչ:Բոլոր բարերը պարզ և հասկանալի եմ արտասանում
|
||
4.
|
Կիրառում եմ արդյոք ակտիվ ունկնդրման տեխնիկան:
|
||
5.
|
Աշակերտների հարցերին պատասխանելու համար տալիս եմ արդյոք
սահմանված ժամանակ
|
||
6.
|
Ժամանակի արդյունավետ օգտագործման կարողություն:ՈՒսուցման տարբեր մեթոդների
և ռազմավարությունների արդյունավետ կիրառելու կարողություն:
|
||
7.
|
მომზადებული ვიდეომასალა გაკვეთილის მიზნების შესაბამისია
Տեսանյութը համահունչ է դասի նպատակին
|
||
8.
|
მომზადებული ვიდეომასალა მოსწავლეებისათვის გასაგებია
Տեսանյութը հասկանալի է աշակերտներին
|
||
9.
|
მოსწავლეებს განუვითარდათ მაღალი სააზროვნო უნარები
Աշակերպտները զարգացնեն ավելի բարձր կարգի մտածողության հմտությունները
|
Էլեկտրոնային գրքեր:
Подписаться на:
Сообщения (Atom)